Programme > Programme

   

Monday 14 September

8:45-10:00 H. Chappell — Plenary Talk 1
10:00-11:15 M. Koptjevskaja-Tamm & T. Nikitina — Semantic Course 1
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 G. Jacques & A. Guillaume — Semantic Course 2
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 J.-C.Verstraete — Areal Course 6
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 W. de Mulder & B. Fagard — Semantic Course 4
   

Tuesday 15 September

8:45-10:00 G. Segerer — Workshops, methods & tools 9
10:00-11:15 M. Koptjevskaja-Tamm & T. Nikitina — Semantic Course 1
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 G. Jacques & A. Guillaume — Semantic Course 2
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 J.-C.Verstraete — Areal Course 6
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 W. de Mulder & B. Fagard — Semantic Course 4
   

Wednesday 16 Sept.

8:45-10:00 G. Segerer — Workshops, methods & tools 9
10:00-11:15 M. Koptjevskaja-Tamm & T. Nikitina — Semantic Course 1
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 G. Jacques & A. Guillaume — Semantic Course 2
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 Free or Student session
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 Free or Student session
   

 Thursday 17 Sept.

8:45-10:00 R. Östing — Workshops, methods & tools 10
10:00-11:15 M. Koptjevskaja-Tamm & T. Nikitina — Semantic Course 1
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 G. Jacques & A. Guillaume — Semantic Course 2
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 J.-C.Verstraete — Areal Course 6
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 W. de Mulder & B. Fagard — Semantic Course 4
   

Friday 18 Sept.

free day
   

Saturday 19 Sept.

8:45-10:00 R. Östing — Workshops, methods & tools 10
10:00-11:15 M. Koptjevskaja-Tamm & T. Nikitina — Semantic Course 1
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 G. Jacques & A. Guillaume — Semantic Course 2
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 J.-C.Verstraete — Areal Course 6
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 W. de Mulder & B. Fagard — Semantic Course 4
   

Sunday 20 Sept.

8:45-10:00 J.-M. List — Workshops, methods & tools 11
10:00-11:15 M. Mithun & F. Rose — Areal Course 5
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 S. Manfredi & L. Souag — Semantic Course 4
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 A. Schapper — Areal Course 7
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 Y. Treis — Areal Course 8
   

Monday 21 Sept.

8:45-10:00 J.-M. List — Workshops, methods & tools 11
10:00-11:15 M. Mithun & F. Rose — Areal Course 5
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 S. Manfredi & L. Souag — Semantic Course 4
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 A. Schapper — Areal Course 7
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 Y. Treis — Areal Course 8
   

Tuesday 22 Sept.

free day

   

Wednesday 23 Sep.

8:45-10:00 E. Cartier, F. Melanie & C. Plancq — Workshops, methods & tools 12
10:00-11:15 M. Mithun & F. Rose — Areal Course 5
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 S. Manfredi & L. Souag — Semantic Course 4
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 Free or Student session
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 Free or Student session
   

Thursday 24 Sept.

8:45-10:00 E. Cartier, F. Melanie & C. Plancq — Workshops, methods & tools 12
10:00-11:15 M. Mithun & F. Rose — Areal Course 5
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 S. Manfredi & L. Souag — Semantic Course 4
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 A. Schapper — Areal Course 7
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 Y. Treis — Areal Course 8
   

Friday 25 Sept.

10:00-11:15 M. Mithun & F. Rose — Areal Course 5
11:15-11:45 coffee break
11:45-13:00 S. Manfredi & L. Souag — Semantic Course 4
13:00-15:00 lunch & freetime
15:00-16:15 A. Schapper — Areal Course 7
16:15-16:45 coffee break
16:45-18:00 Y. Treis — Areal Course 8
18:00-19:15 E. Koenig — Plenary Talk 2
Online user: 1